جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

خوش آمد گویی


سلام

حتما تو این سایت مهمان هستی که این بلوک واست باز شده

خب کاربر عزیز برای اینکه بتونی تمام امکانات سایت رو ببینی و ازشون استفاده کنی بهتره تو سایت عضو بشی چون خیلی از امکانات واسه شما قابل نمایش نیست

امیدوارم از سایت ما لذت ببری

از دوستانی هم که میتوانند نرم افزاری را آموزش بدهند دعوت به عمل می آید


موفق باشید

یاحق

مدیر سایت.دهقانی


ترفندهای ویندوز

دوشنبه 22 تير 1394

1. فایل ها را در کامپیوترهای خانگی تان به اشتراک بگذارید

گروه های خانگی(HomeGroup) ساده ترین و سریع ترین روش ممکن برای شبکه بندی سیستم عامل های ویندوز 7 به یکدیگر است. ابتدا از طریق سیستمی که قصد دارید فایل آن را به اشتراک بگذارید وارد صفحه HomeGroup Control Panel شوید. چنانچه فاقد یک گروه خانگی هستید بایستی برای ایجاد آن بر روی Create HomeGroup کلیک نمائید. نوع فایل هایی که مایل هستید به اشتراک گذاشته را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید. در این قسمت یک کلمه عبور برای گروه خانگی خود دریافت می کنید که حتماً بایستی آن را در جایی یادداشت نمائید.

 

 

اجازه دهید ویندوز همه چیز را به روزرسانی کند. حال وارد بخش HomeGroup در کنترل پنل کامپیوتر دیگر شوید. احتمالاً گروه خانگی که ایجاد کرده اید در اینجا ظاهر شده است. بر روی 'Join Now' کلیک کرده و مراحل ویزارد را پیگیری نمائید.

به منظور یافتن فایل های اشتراکی بایستی سمت چپ جستجوگر ویندوز به دنبال گروه های خانگی خود بگردید. سایر کامپیوترهای شبکه بندی شده نیز در آنجا لیست و فایل های اشتراکی در سمت راست مشاهده خواهند شد.

در صورتی که مایل باشید می توانید کلمه عبور گروه خانگی را تغییر دهید. برای این منظور کافی است از طریق یکی از سیستم های گروه وارد HomeGroupشده و بر روی فرمان Change the Password کلیک نمائید.

1 21 ترفند ویندوز

 

2. دسترسی به فایل های مکینتاش از طریق ویندوز 7

در سیستم عامل مکینتاش ابتدا به قسمت System Preferences و سپس Network رفته بر روی Advanced کلیک نمائید. در تب WINS تنظیماتWorkgroup را به صورت گروه کاری مورد استفاده در کامپیوتر خود تبدیل نمائید. جهت اطمینان خاطر از انتخاب نام درست کافی است تنظیمات فوق را در کنترل پنل سیستم خودتان پیدا کنید. اکنون بر روی Ok کلیک کنید.

در همان قسمتSystem Preferences صفحه Sharing را باز کرده و گزینه File Sharing را انتخاب نمائید. به قاب shared Folders رفته و پوشه هایی را که قصد دارید به اشتراک گذاشته شوند را برگزینید. در قاب Users می توانید نوع دسترسی به هر پوشه را تعیین کرده یکی از دو حالت Read Only و یا Read & Write را به گروه Everyone اختصاص دهید. سپس بر روی Options کلیک کرده گزینه  Share Files and Folders using SMB را انتخاب نمائید. بر روی Done کلیک کنید. اکنون به قسمت System Preferences رفته و صفحه Accounts را باز نمائید. پس از کلیک بر روی Padlock گزینه Guest Account را از قاب سمت چپ برگزیده و در خاتمه کافی است گزینه 'Allow guests to Connect to shared Folders' را انتخاب نمائید.

 

 

2 21 ترفند ویندوز

 

3. غیرفعال کردن پنجره های Autoplay

ممکن است شما دستگاه های جانبی گوناگونی را به سیستم خود وصل کنید که در این صورت هربار یک پنجره Pop-up به صورت خودکار اجرا می گردد.

در صورتی که باز شدن این پنجره برای شما آزاردهنده است می توانید اجرای خودکار آن را برای یک وسیله خاص غیرفعال نمائید. برای اینکار وسیله مورد نظر را به سیستم منتقل کرده و اجازه دهید درایورهای آن نصب شوند. سپس پنجره Pop-up ظاهر خواهد شد. با کلیک بر روی دکمه X این پنجره را ببندید.

وسیله فوق را از سیستم جدا ساخته و مجدداً آن را وصل نمائید. این بار که پنجره Auto Play بر روی صفحه ظاهر می شود بر روی گزینه View More Autoplay Options in Control Panel کلیک نمائید. وسیله متصل شده مورد نظرتان در پائین صفحه نمایش نشان داده می شود. اکنون فرمان 'Choose a default' را به 'Take no action' تغییر دهید. هنگامی که برای نخستین بار دستگاهی را به سیستم متصل می کنید این گزینه در دسترس قرار نمی گیرد مگر آنکه پس از اتصال ملزومات دستگاه آن را از سیستم جدا و مجدداً به سیستم متصل نمائید.

اگر می خواهید صفحه اجرای خودکار برای هیچ دستگاهی بر روی صفحه ظاهر نشود کافی است در صفحه ، 'View more Autoplay Options' گزینه 'Use autoplay for all media and devices' را از حالت انتخاب خارج سازید.

3 21 ترفند ویندوز

4. چگونه یک برنامه دچار اختلال را ببندیم؟

هنگامی که خطایی در نرم افزار پیش می آید می توان توسط برنامه Task Manager ویندوز، فعالیت آن را متوقف نمود. سه دکمه Ctrl+Alt+Del را فشرده ، پس از انتخاب گزینه Task Manager تب Process  را برگزینید.

با کلیک بر روی عنوان Memory لیست فرآیندهایی که از فضای رم در حال استفاده هستند، ظاهر می گردند. به احتمال زیاد برنامه آسیب دیده در بالا یا نزدیک به بالای لیست قرار گرفته است. روی فرآیند دچار اختلال کلیک کرده گزینه end Process را برگزینید.

4 21 ترفند ویندوز

5. رفع مشکلات مرتبط با سیستم صوتی

در صورتی که پخش صوتی سیستم شما دچار اشکال شده است بهتر است مراحل زیر را امتحان نمائید. ابتدا کامپیوتر خود را از نو مجدداً راه اندازی نمائید. اطمینان حاصل کنید که صدای بلندگوها بر روی حالت Mute قرار نگرفته باشند. هر دکمه بیرونی مرتبط با وضعیت Mute (مثلاً بر روی صفحه کلید) را فشار دهید، مطمئن شوید که بلندگو روشن بوده و صدای آن نسبتاً بالاست. اکنون برای تست صدا آهنگی را پخش کنید.

در صورتی که کماکان مشکل پابرجاست بایستی به سراغ تنظیمات ویندوز بروید. ابتدا بر روی آیکن صدا در سینی سیستم کلیک کرده تا از وضعیت Mute نبودن آن مطمئن شوید. اکنون بر روی این آیکن کلیک راست نموده گزینه 'Open Volume Mirer' را انتخاب نمائید. اطمینان حاصل کنید که همه گزینه ها روشن بوده و دکمه ها در قسمت بالای میله ها قرار گرفته اند.

اگر هنوز بلندگوها کار نمی کنند هدفون را به فیش صوتی مربوطه متصل کرده و صدا را امتحان کنید. در صورتی که از طریق هدفون صدا را می شنوید آن را از فیش صوتی خارج کرده و حل مسئله را به صورت زیر ادامه دهید.

بر روی آیکن صدا کلیک راست کرده گزینه Playback Devices را انتخاب کنید. مطمئن شوید که یک علامت تیک سبزرنگ کنار دستگاه صوتی شما قرار گرفته باشد. بر روی Properties کلیک نموده اطمینان حاصل کنید که گزینه 'use this devices(enable)' در حالت فعال باشد.

در صورت وجود مشکل احتمالاً منبع خطا بایستی ناشی از مفقود یا خراب شدن راه اندازهای کنترلگر صوتی تان باشد. در کادر جستجوی منوی استارت عبارت 'Device Manager' را تایپ نموده و درایور صوتی مورد نظر را از طریق پنجره باز شده حذف کنید. بدین صورت که وارد قسمت 'Sound,Video and game Controllers' شده کنترلگر صوتی خود را برگزیده بر روی دکمه Del کلیک نمائید. سیستم را از نو راه اندازی کرده و به ویندوز فرصت دهید تا درایور را مجدداً نصب نمائید. چنانچه این فرآیند به طور خودکار صورت نگیرد بایستی خودتان راه انداز را از طریق سایت سازنده کارت صوتی یا سی دی مادربورد دانلود و آن را به صورت دستی نصب کنید.

5 21 ترفند ویندوز

6. حذف کامل یک برنامه کاربردی

پاک کردن آخرین ردپاهای هر برنامه قدیمی کمی اذیت کننده به نظر می رسد. کار را با روش معمول آغاز می کنیم. از طریق کنترل پنل به قسمت 'Programs and Features' رفته و برنامه ای را که نمی خواهید انتخاب و بر روی Uninstall کلیک نمائید. شاید به راه اندازی مجدد سیستم خود نیز نیاز حاصل نمائید.

در صورتی که برنامه مشتمل بر قسمت های الحاقی نظیر نوارابزار، مولفه های Activex و یا افزودنی ها باشد آن ها را نیز بایستی طبق روش فوق حذف کنید. اگر سیستم قادر به حذف برنامه نیست رجیستری را ویرایش نکنید. در صورتی که برنامه را اخیراً نصب کرده اید سعی کنید سیستم را به زمان قبل از نصب بازگردانید. این فرآیند توسط برنامه System Restore صورت می پذیرد که در داخل System Tools> Accessories جای گرفته است.

آخرین راه حل، استفاده از برنامه رایگان revo Unistaller است که می توانید آن را از طریق سایت tinyurl.com/36ah5z8 دریافت نمائید.

6 21-ترفند-ویندوز

7. کلیدهای کیبورد را از نو سازماندهی کنید

برنامه رایگان KeyTweak را از طریق سایت tinyurl.com/63850p7 دانلود و آن را اجرا نمائید. این برنامه با هر نسخه ای از ویندوز کار می کند. بر روی گزینه 'Full Teach Mode' کلیک کرده و کلیدها را مجدداً از نو نقشه کشی نمائید. بدین صورت که ابتدا کلید اولیه و سپس کلیدی را که می خواهید عملیات یا کاراکتر مورد نظر به آن اختصاص یابد فشار دهید.

توجه داشته باشید که کلیدهای عملیاتی F لپ تاپ را نمی توان تغییر داد. چنانچه شما بخواهید مثلاً جای یکی از کلیدهای F را با کلید Ctrl تعویض نمائید بایستی گزینه های بایوس PC خود را بررسی نمائید.

 

8. درایور معیوب را به نسخه گذشته بازگردانید

با به روزرسانی درایورهای کامپیوتر خود در مسیر رفع مشکلات سیستمی و پشتیبانی از قابلیت های جدید گام برداشته اید. اما از جهت دیگر این فرآیندها می تواند شما را با مسائلی روبرو سازد. بعنوان مثال اگر کامپیوترتان پس از اعمال یک پچ جدید دچار اشکال شده یا با خوبی کار نمی کند آنگاه بعنوان یک راه حل مجبور خواهید بود درایور را به نسخه قدیمی تر بازگردانید.

بدین منظور ابتدا از طریق کنترل پنل وارد Device Manager شده و وسیله ای که درایور آن را می خواهید به گذشته برگردانید ردیابی نمائید. بر روی وسیله مورد نظر دوبار کلیک کنید. در صفحه Properties بر روی تب Driver کلیک نمائید. اکنون با کلیک بر روی Roll Back Driver و پیگیری مراحل ویزارد درایورهای قدیم بارگذاری خواهند شد. برای اعمال تغییرات بایستی سیستم مجددا از نو راه اندازی گردد.

در صورتی که گزینه به رنگ خاکستری باشد نشان دهنده آن است که درایور قدیمی تر موجود نمی باشد. چنانچه از آپدیت بدون درایور خود مطلع هستید احتمالاً می توانید از طریق System Restore مجدداً آن را احیاء کنید.

7 21-ترفند-ویندوز

9. درایه های اصلاح خودکار آفیس را حذف کنید

چنانچه وجود علامت سه نقطه ('...') برای نمایش یک زیرمنو یا کادر را نمی پسندید و از فرمان '…' را به منظور تبدیل به خط افقی صفحه گسترده نمی خواهید و یا اینکه هیچکدام از تصمیمات خودکاری که مایکروسافت آفیس اعمال می کند دوست ندارید مراحل زیر را دنبال نمائید.

دنبال کلمه یا کاراکترهایی را که می خواهید تغییر دهید تایپ کرده و به محض اعمال فرآیند تصحیح خودکار، عملیات تایپ را متوقف نمائید. در این حالت آیکن کوچکی به همراه یک قفل چشمک زن کنار عبارت اصلاحی ظاهر می گردد.

بر روی کادر کلیک کرده و دومین گزینه را از منو انتخاب نمائید. تغییرات اعمال شده بر متن انتخابی به نوع تصحیح بستگی دارد. مثلاً اگر علامت au را تایپ کنید آیتم 'Stop Automatically creating Bulleted Lists' خوانده می شود که انتخاب آن فرآیند تصحیح خودکار را به صورت همیشگی متوقف می کند.

جهت کسب جزئیات بیشتر در زمینه اعمال تنظیمات AutoCorrect یا حذف واژه های خاص از لیست تصحیحات خودکار آفیس بر روی دکمه Office کلیک کرده و مسیر

Options>Proofing>AutoCorrect Options

را دنبال نمائید.

8 21-ترفند-ویندوز

10. رمزگشایی پیغام خطای غیر معمول

مفروض بر آنکه خطای حاصله سیستم را از کار نینداخته باشد متن پیغام خطا را دقیقاً یادداشت نمائید. اما از سویی دیگر چنانچه اشکال موجود منجر به توقف کامپیوترتان گشته بهتر است از یک سیستم دیگر استفاده نموده تا خطا را همچنان بر روی صفحه داشته باشید.

در رویارویی و رفع یک خطا این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که شما به احتمال زیاد اولین شخصی نیستید که با این مسئله و مشکل مواجه گشته اید اما ممکن است این خطا آنقدر نامتعارف باشد که فایل های کمکی استاندارد و قابلیت پشتیبانی مایکروسافت نیز چندان کمکی از دستشان برنیاید. متن دقیق پیغام خطا را در داخل گیومه قرار دهید :

مثال

('Error loading cmicnefg.cpl The Specified module could not be found')

و در صفحات وب به جستجوی آن بپردازید. بر روی نتایج جستجو کلیک کرده تا اطلاعاتی راجع به منبع و فرآیند رفع خطا بیابید. در ارتباط با مثال فوق نتایج جستجو منبع خطا را احتمالاً یک درایور صوتی معرفی نموده و راه حل منطقی آن را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

10. رمزگشایی پیغام خطای غیر معمول

مفروض بر آنکه خطای حاصله سیستم را از کار نینداخته باشد متن پیغام خطا را دقیقاً یادداشت نمائید. اما از سویی دیگر چنانچه اشکال موجود منجر به توقف کامپیوترتان گشته بهتر است از یک سیستم دیگر استفاده نموده تا خطا را همچنان بر روی صفحه داشته باشید.

در رویارویی و رفع یک خطا این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که شما به احتمال زیاد اولین شخصی نیستید که با این مسئله و مشکل مواجه گشته اید اما ممکن است این خطا آنقدر نامتعارف باشد که فایل های کمکی استاندارد و قابلیت پشتیبانی مایکروسافت نیز چندان کمکی از دستشان برنیاید. متن دقیق پیغام خطا را در داخل گیومه قرار دهید :

مثال

('Error loading cmicnefg.cpl The Specified module could not be found')

و در صفحات وب به جستجوی آن بپردازید. بر روی نتایج جستجو کلیک کرده تا اطلاعاتی راجع به منبع و فرآیند رفع خطا بیابید. در ارتباط با مثال فوق نتایج جستجو منبع خطا را احتمالاً یک درایور صوتی معرفی نموده و راه حل منطقی آن را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]